Határtalanul Pályázat 2024


Határtalanul, Erdély – Petőfi útján

Iskolánk 7. és 8. évfolyamos tanulói ebben az évben lehetőséget kaptak, hogy felfedezhessék Erdély leggyönyörűbb tájait, leghíresebb látnivalóit a „Határtalanul!” – pályázat keretében. 2024. április 24-27. között 14 Zelemérys tanulónk fedezte fel Székelyföldet a „Petőfi útját járva” nevű programsorozatában.

Megvalósult a Magyar Kormány támogatásával.

1.nap 

Koltón megnéztük a XIII. századi Teleki Kastélyt, ahol múzeum működik, itt Petőfi Sándorról, a forradalomról és Teleki családról is sok mindent megtudhattunk.

A koltói Petőfi Sándor Általános Iskola diákjaival ismerkedtünk meg a múzeumkertben, ahol megkoszorúztuk Petőfi és Júlia szobrát.

Koltón megismerkedhettek a gyerekek a Teleki család történetével, családfájával, és megcsodálhatták azt a helyet, ahol Petőfi Sándor és felesége mézesheteiket töltötték. E kastély falai között született Petőfi több verse is, többek között a Szeptember végén, melyet a csodálatos táj és az itt töltött boldog órák ihlették. Ez a program hozzájárult Petőfi életének mélyebb megismeréséhez. A Múzeumban elszavaltuk a Szeptember végén című Petőfi verset.

Estére Gyergyószentmiklósra értünk a Rubin-hotelbe, szálláshelyünkre.

2. nap

Erdély legszebb tájait tekintettük meg. A Gyilkos-tó mellett a tanulók ismertették előzetes gyűjtőmunkájuk alapján a tó keletkezésének mondáját. A tó környezetében kellett megtalálniuk a gyerekeknek azt a táblát, melyen a tó keletkezésének történetét illetve a hozzá fűződő legendát olvashatták. Kirándulást tettünk a Kárpátok legismertebb szurdokvölgyében a Békás-szorosban. Itt megbeszéltük a szurdokvölgy keletkezésének történetét, a víz természetalakító tevékenységét, megfigyeltük a táj kőzeteit, növényzetét.

Farkaslakán megtekintettük Tamási Áron síremlékét, majd felolvastunk egy részt az Ábel a rengetegben c. művéből. Helyi értékeket is megtekintettünk ezen a helyszínen: székelykapukat, kopjafás temetőt.

Nagyon finom lángost készített nekünk egy helyi vállalkozó, amelyet jóízűen elfogyasztottunk.

A zeteváraljai víztározót is megtekintettük, ami egy mesterséges tó, ami összegyűjti a közeli folyók vizeit és szabályozza, védi a településeket az árvizektől. Tartós szárazság esetén biztosítja a megfelelő vízellátottságot.

3. nap 

Első állomásunk Mádéfalvára vezetett, ahol megemlékeztünk a mádéfalvi vérengzés áldozatairól.

Ezután Szentegyházára folytattuk utunkat, ahol egy helyi termelő kürtöskalács üzemét tekintettük meg. A gyerekek is kipróbálhatták a sütés fortélyait, majd jóízűen falatozták az erdélyi kürtöskalácsot.

Korondon volt a következő programunk, ahol Fábián Gergely fafaragó mester avatott be bennünket a székelykapuk világába, a fafaragás mesterségébe.

Parajdisóbánya tanulóink számára felejthetetlen élményt nyújtott. Megismerkedhettek a gyerekek a híres erdélyi sóbányászattal. Sófeldolgozással kapcsolatos ismereteik bővítése is megtörtént Korondon. Megismerhették a só felhasználásának különböző lehetőségeit: sószappan, fürdősó, étkezési só különböző ízesítésekkel, sólámpa. A sóbányába való lejutás a sok-sok lépcsőn keresztül pedig állóképességünket is próbára tette.

Segesvármellett elhaladva felidéztük a csata eseményeit, utalva Bem tábornokra és a mellette harcoló Petőfire, majd elénekeltük a Gábor Áron rézágyúja kezdetű népdalt.

 4. nap

A negyedik nap hazaindultunk. Útközben a Tordai-hasadékot megnéztük, de sajnos a sok esőzésmiatt nem tudtuk teljes közelségben bejárni.

Kolozsváron megálltunk, és a főterén sétát tettünk. Fotózkodtunk a Mátyás szobor előtt, majd megnéztük a gótikus stílusú Szent Mihály templomot, ahol megismerkedhettek a tanulók a gótikus stílusjegyekkel és a római katolikus templomokra jellemző gazdagon díszített formákkal.

Különleges és megható érzésekkel töltött el bennünket, hogy nagy magyar uralkodónk, Mátyás király szülőhelyén járhattunk és szülőházánál fotózkodhattunk.

Késő délután bár fáradtan, de tele élményekkel érkeztünk haza, ahol a szülők, családtagok várták a gyerekeket.

Kisérő pedagógusok: Kulcsárné Kövér Edina osztályfőnök, Szabóné Balogh Éva

A kirándulás a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és Magyarország Kormányának támogatásával valósult meg.